Vállízületi gyulladás
Leggyakrabban fiatal és középkorú nőkre jellemző a vállízület artritisze. Kialakulásában gyakori a stressz a tartósan feszült lelkiállapot. Általában néhány nap alatt alakul ki. A vállízület fájdalmas, jelentősen beszűkült mozgású kifejezetten artritiszes, továbbá jellemzi az éjszakai fájdalom és a váll mozgásainak napról napra fokozódó korlátozottsága. Ez gyakran 1-2 hét alatt a váll teljes mozgáskorlátozottságához (befagyásához) vezet. A betegnek az artritisz miatt komoly nehézségei lehetnek a tisztálkodással és a mindennapi alapvető élettevékenységek elvégzésével. Ilyen esetekkel igen gyakran találkozunk. A fenti, súlyos artritiszes állapotot befagyott váll betegségnek nevezzük, mivel a kérdéses vállízületben csak egészen minimális mozgás van. A tartósan befagyott vállat csak nagy nehézségek árán és hosszadalmas gyógykezeléssel végső esetben csak műtéttel lehet rendbe hozni. Akinél egyszer kialakult ilyen tünet- együttes az számolhat vele, hogy ez könnyen megismétlődhet.
Lágyrész fájdalom és gyulladás
Sokszor az oka kideríthetetlen. Lágyrészeknek az izom és kötőszövet együttesét tekintjük. A mindennapos betegség nagyon gyakran a kialvatlansággal, feszült idegállapottal, stressz helyzettel, munkahelyi konfliktushelyzettel jár együtt. A betegek kiterjedt fájdalomra panaszkodnak, a nyak és a hát bőre alatt fájdalmas csomók tapinthatók. A fájdalom a feszültséget csak fokozza, az alvászavarokat erősíti, mely ördögi körként a fájdalomérzést tovább növeli.
Ugyancsak a lágyrészek betegsége az alkar izomzatában, vagy máskor a farizomzatban érzett fájdalmas feszülés. A kéréses területek kifejezetten nyomás érzékenyek. A könyök alatti terület fájdalma nyomásra a kézfejbe fut, míg a farizomzaté a térd felé sugárzik. Az első esetben a kéz szorítóereje is gyengül, néha a kéz zsibbadása áll fenn. A második esetben a beteg járása nehezített, az érintett oldalra álláskor a fájdalom kifejezett. Mindkét esetben a fájdalmas lágyrész gyulladás, az izomrétegben futó idegtörzs kompresszióját (nyomás alá kerülése) okozza, mely a panaszokért felelős.
Gerincbetegségek
A gerincbetegségek és a gerincfájdalom hátterében az életkor növekedésével egyre gyakrabban a gerinc kisízületeinek artrózisos megbetegedése áll. Ilyenkor a gerinc kisizületei között lévő porc kopása, tehát a kisízületek betegsége okozza a gerinc kötöttségét, fájdalmas merevségét. Ugyancsak igen gyakori már sokszor a fiatal felnőttkorban jelentkező gerincbetegség a porckorongsérv, mely általában a nyaki vagy az ágyéki gerincszakaszon mutatható ki.
Az ágyéki szakaszon lévő jelentős gerincfájdalommal sérv az alsó végtagba (lábba) lesugárzó jelleggel, az alsó végtag valamelyik szélének zsibbadásával járhat. A nagyon gyakran előforduló gerincbetegség jellemzője hogy a köhögés, tüsszentés az erős nyilalló fájdalmat fokozza, becsípődés szerű érzést keltve. A gerincfájdalom miatt a beteg sokszor járásképtelen és kifejezetten ferde. A nyaki porckorong betegség (sérv) ehhez hasonlóan szintén kisugárzik valamelyik karba. A nyaki szakasz sokszor teljesen mozgáskorlátozott, a fájdalom intenzív.
A gerincen gyulladásos megbetegedés is előfordul nem is ritkán. Ilyen pl a Bechterew féle gerincbetegség, (SPA) mely családi halmozottságot mutat. A gerinc meghajlik, fájdalmasan merevvé válik. Végstádiumban a nyak teljesen elmerevedhet, a fej elfordítása csak az egész gerinc mozgatásával válik lehetségessé, robotszerű mozgást utánozva.
Szintén gyulladással járhat – és nem ritka- a csigolyák közti kisízületekben, illetve a gerinc-csípőlapát közti ízületben jelentkező artritisz, mely gyakran valamely baktérium károsító következménye. Szintén gerincfájdalommal, főleg a háti csigolyák területén érzett fájdalommal jár a csontritkulás (oszteoporózis), mely a gerinc hajlottságához vezet és előrehaladott állapotában a megritkult csigolyák összeroppanásával járhat.
Sokízületi gyulladás, autoimmun betegség
Jellemző példa erre az artritisz fajtára a rheumatoid arthritis (RA). Néha gyerekkorban (juvenilis artritisz), máskor fiatal felnőttkorban (gyakran 25-40 év között) egyik hónapról a másikra alakul ki, a kezek, az ujjpercek, a csuklók fájdalmával, reggeli kézmerevséggel. Általában ezt követően jelentkezik, de sokszor a kezdetektől érezhető a térdekben vállakban érzett artritisz okozta fájdalom, mozgásbeszűkülés, kötöttség érzés. A betegek egy része a térdében feszülő érzést tapasztal, mely oka a reumatoid artritisz (RA) okozta térdizületi folyadék megjelenése. Mások általános gyengeséget, kiterjedt ízületi panaszokat említenek. Sokszor már a reumatoid artritisz kezdetekor jelentkezik a kezek ügyetlensége, gyengévé válása. A betegek ilyenkor arra panaszkodnak, hogy nem tudják elvágni a húst, vagy begombolni a ruhájukat. A reumatoid artritisz (RA) előrehaladásával az érintett ízületek deformálttá válhatnak, az ízületek funkciója egyre rosszabbá válik, nehézzé válik a tisztálkodás. Romlik az életminőség, egyre nehezebb az öltözködés, a pihenés nélkül megtett távolság egyre kisebb, elhanyagolt esetekben a beteg kerekes székbe kerülhet.
A reumatoid artritisz (RA) vérvételkor jellegzetes vér (immunológia), illetve röntgen eltérést mutat, mely alapján megfelelő tapasztalat birtokában gyógyszeresen befolyásolható.
Térd-csípőízületi kopás (artrózis)
Az artrózis középkorú és idősebb férfiak és nők betegsége, gyakran családi halmozottsággal. Legtöbbször a munkavégzés jellegétől függetlenül alakul ki. A betegek az ízület berozsdásodását, már kis terhelésre, illetve bizonyos mozdulatokra jelentkező fájdalmat éreznek kezdődő artrózisos esetekben. A panaszok általában lassan, csak hónapok alatt teljesednek ki és járnak járásra- lépcsőzésre jelentkező nehezítettséggel.
Az artrózisos beteg kezdetben ülésből felállásra vagy csak nagyobb terhelésre érez fájdalmat. Később a fájdalom már egész kis megterhelésre is érezhető, azután már a nyugalmi időszakban is megvan, ilyenkor a beteg éjjel álmában is felébred rá. Az artrózisos ízület mozgástartománya beszűkül, pl a beteg egyre nehezebben tudja a zokniját felvenni vagy a cipőjét befűzni, akadályozottá válhat a tisztálkodás a közlekedés (buszra szállás, autóba beszállás) is. Az előrehaladott artrózis okozta fájdalom ás mozgáskorlátozottság nehezíti a mindennapi életet, rontja az életminőséget.
A hagyományos orvosi kezeléseket kiegészítheti yumeiho kezeléssel!